Celowana suplementacja

Celowana suplementacja

Czy rzeczywiście suplementacja jest nam potrzebna? A może wystarczy po prostu zdrowo się odżywiać?  Często spotykam się w gabinecie z tym pytaniem i wcale ono mnie nie dziwi. Wszechobecny marketing suplementów diety o nienajlepszej jakości poddaje w wątpliwość sens suplementacji jako takiej. Czy jest to jednak właściwe podejście? Z moich obserwacji wynika, że suplementacja w dzisiejszych czasach jest jak najbardziej zasadna przy spełnieniu dwóch zasadniczych warunków – suplementy muszą charakteryzować się wysoką jakością, a ich dobór powinien być celowany i indywidualny.

Dlaczego jest taka konieczność? Przede wszystkim, gwałtownie spada jakość żywności. Tymczasem do prawidłowego funkcjonowania potrzebujemy nie tylko kalorii, ale przede wszystkim witamin, składników mineralnych, aminokwasów i kwasów tłuszczowych. Są one często kofaktorami enzymów i katalizatorami wielu procesów biochemicznych. Niestety, wszystkie te składniki znajdują się w naszej żywności w coraz mniejszej ilości. Powodem są zmiany w uprawach, wyjałowienie gleby, chemizacja środowiska oraz wysoki stopień przetworzenia żywności. W efekcie czerpanie niezbędnych nam składników z warzyw i owoców jest obecnie dużo trudniejsze niż to było 20-30 lat temu. Niektóre badania alarmują, że spadek zawartości witamin i składników mineralnych jest na poziomie od 20 do 90 %. Żyjąc w ciągłym stresie i pośpiechu, jemy szybko i niekoniecznie zdrowo, a nawet jeśli wydaje nam się, że dbamy o jakość żywności, często nie mamy wpływu na proces jej powstania, a efekt finalny może być ubogi w aktywne składniki. Do tego dochodzi zmiana trybu życia na mniej aktywny – za mało ruchu, niedotlenienie komórek, brak  właściwej detoksykacji. Paradoksem naszych czasów jest coraz większa liczba osób otyłych, a przy tym niedożywionych na poziomie komórkowym.

I właśnie tu jest miejsce na jakościowo dobrą i celowaną suplementację. Myśląc o jakości suplementów musimy pamiętać, że winny one być odpowiednio wyprodukowane, przechowywane i najlepiej jak najbardziej naturalne. Polecać można tylko suplementy z upraw certyfikowanych, czy też przygotowane na bazie ziół, które pozyskiwane są z terenów czystych ekologicznie i mają udowodnione naukowo właściwości prozdrowotne. Badanie bioinformacyjne (biorezonans) dostarcza pacjentowi informację o jego indywidualnych niedoborach. Wiedząc dokładnie czego nam brakuje i wdrażając celowaną suplementację, możemy usprawnić procesy biochemiczne, odżywić i podnieść sprawność energetyczną komórek. W efekcie wpływamy pozytywnie nie tylko na zdrowie, ale i urodę oraz witalność.