Fizykoterapia

Fizykoterapia

Fizykoterapia jest jedną z form fizjoterapii i częścią medycyny fizykalnej, w której na organizm oddziałuje się rozmaitymi bodźcami fizycznymi wytwarzanymi przez specjalne urządzenia. Jednym z rodzajów fizykoterapii jest światłolecznictwo. Słońce i światło słoneczne od zawsze były kojarzone ze zdrowiem, dobrym samopoczuciem i witalnością. Stosowanie promieniowania słonecznego w leczeniu, m.in. gruźlicy, było popularne w XIX wieku. Natomiast w XX wieku wprowadzono sztuczne promienniki – lampy terapeutyczne, a także inne urządzenia, emitujące różne rodzaje promieniowania. Przed wynalezieniem niektórych leków, w tym antybiotyków, naświetlania, zwłaszcza promieniowaniem ultrafioletowym, znajdowały szerokie zastosowanie. Obecnie tzw. fototerapia dotyczy zastosowań określonych, wąskich zakresów promieniowania i stosowania fotouczulaczy. Lampy terapeutyczne emitujące promieniowanie podczerwone stosowane są od wielu lat jako źródła ciepła, są też wykorzystywane w celu poprawiania nastroju i działania psychoterapeutycznego. W latach 60. XX wieku rozpoczęto stosowanie laseroterapii – naświetlań promieniowaniem laserowym (specyficznym światłem wytwarzanym wyłącznie przez specjalne sztuczne promienniki) o niskiej mocy (czyli zastosowanie tzw. laserów zimnych lub miękkich). Obecnie stosuje się promienniki światła spolaryzowanego (różniące się od typowych sztucznych źródeł światła, ale wytwarzające promieniowanie pozbawione większości cech światła laserowego).

Do wszystkich rodzajów zabiegów światłoleczniczych mają zastosowanie właściwości fizyczne i prawa optyki dotyczące promieniowania elektromagnetycznego.  Poszczególne zakresy promieniowania mogą wywoływać różne efekty fizjologiczne i dlatego też mają różne zastosowania terapeutyczne.

W naszych gabinetach wykorzystujemy Theragem– tj. terapię światłem spolaryzowanym przez kryształ. Skórę poddajemy naświetlaniu światłem wzbogaconym wibracjami  kamieni szlachetnych, metali szlachetnych czy też światłem przepuszczonym przez specjalne kolorowe filtry. Naświetlane dermatomy indukują odruchy skórno-narządowe, a dalej receptory przenoszą wibracje do narządów. Dobierając odpowiedni rodzaj kryształu, lokalizację i częstotliwość impulsów możemy wpływać na dany narząd pobudzająco, uspokajająco, bądź normalizująco. Terapia ta przynosi  szczególnie dobre  efekty w dysfunkcjach OUN.

Duża ilość sztucznej żywności i leków sprawia, że nasze organizmy tracą zdolność samodzielnego oczyszczania się z toksyn. Dlatego w tym procesie trzeba sobie pomóc, stosując odpowiednią dietę i przywracając biologiczną równowagę flory jelitowej. Jedną z  metod usuwania toksyn jest zabieg body detox, opracowany przez angielską lekarkę Mary Staggs. Toksyny w organizmie pochodzą z tego wszystkiego, co jemy i czym oddychamy. Nie jesteśmy w stanie się ich ustrzec. Dlatego ważne jest to, by pomóc organizmowi w pozbyciu się toksyn. Większość spożywanej przez nas żywności to żywność wysokoprzetworzona, pełna substancji konserwujących, sztucznych aromatów i barwników. Do tego powszechne nadużywanie leków nie wpływa korzystnie na równowagę biologiczną flory jelit. Prowadzi to do zaburzeń równowagi wewnętrznego mikroekosystemu człowieka. Jeśli nasz organizm traci swoją naturalną zdolność do samooczyszczania z toksyn, warto go w tym procesie regularnie wspomagać. Urządzenie Detox System wykorzystuje zasadę użycia kontrolowanych prądów elektrycznych w leczeniu różnorodnych schorzeń . Dzięki specjalnemu programowi   wytwarza ono odpowiednio zmodulowany prąd o zmiennej biegunowości, który powoduje jonizację wody. Stopy zanurza się w wodzie i poprzez pory – ok. 2000 na każdej stopie – następuje szybki i skuteczny proces energetyzacji organizmu. Pobudzone w ten sposób komórki zaczynają prawidłowo pracować, co przekłada się na natychmiastowe intensywne wydzielanie toksyn i innych szkodliwych substancji do krwi. Substancje te są następnie przenoszone i wydalane poprzez pory stóp do wody. Intensywne uwalnianie  toksyn i metali ciężkich następuje głównie poprzez płyny fizjologiczne i trwa jeszcze jakiś czas po ukończeniu serii zabiegów. Szczególne efekty tego zabiegu obserwujemy w leczeniu obrzęków tkanki  łącznej (cellulit).