icon Pon. - Pt.:
9.00 - 18.00
icon ul. Wodociągowa 3 lok. 22
87-100 Toruń
Zespół jelita drażliwego2019-02-04T09:41:05+01:00

Zespół jelita drażliwego

Umów się na wizytę

Akceptuję politykę prywatności oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i kontaktowych przesłanych za pomocą powyższego formularza kontaktowego przez Medicum z siedzibą w Toruniu, Wodociągowa 3 lok. 22.

Pierwsza
konsultacja

już od 170zł

Kolejna

120zł

Jelito drażliwe – czym się objawia?

Zespół jelita drażliwego (IBS) jest to przewlekła czynnościowa choroba układu pokarmowego, której przyczyny nie są znane. Jelito drażliwe obecnie jest drugą, po przeziębieniu, najczęstszą przyczyną absencji w szkole lub pracy. Jelito drażliwe wywiera większy wpływ na jakość życia pacjentów niż migrena, astma, depresja czy cukrzyca. Do objawów IBS należą:

  • nawracający ból brzucha,
  • skurcze jelit,
  • wzdęcia i gazy,
  • biegunka,
  • nieregularne wypróżnienia i uczucie potrzeby dalszego wypróżnienia po oddaniu stolca.

Możliwe są również zaparcia, które mogą występować naprzemiennie z biegunką.

Kogo dotyka

Zespół jelita drażliwego jest jedną z najczęstszych chorób układu pokarmowego; szacuje się, że kryteria rozpoznania spełnia 10-20% dorosłej populacji. Kobiety chorują dwa razy częściej niż mężczyźni. Odkryte są już również dziedziczne predyspozycje genetyczne do wystąpienia tego zespołu. Jelito drażliwe najczęściej rozpoznaje się u pacjentów między 20 a 40 rokiem życia, jednak objawy mogą prezentować również osoby młodsze jak też i dużo starsze.

Zespół jelita drażliwego

Czym może być spowodowane?

Z definicji zespół jelita drażliwego charakteryzuje się brakiem patologicznych zmian anatomicznych czy fizjologicznych przewodu pokarmowego. Przyczyną objawów są zaburzenia czynnościowe – ruchów przewodu pokarmowego (perystaltyki) skutkujące biegunką lub zaparciami czy zwiększona wrażliwość przewodu pokarmowego na różne bodźce, zwłaszcza mechaniczne. Skutkuje to odczuwaniem wzdęcia przy niewielkiej ilości gazów w jelitach lub parcia przy małym wypełnieniu odbytnicy stolcem. Ponad 50% pacjentów z zespołem jelita drażliwego zgłasza również silny stres lub zaburzenia sfery psychicznej (lęk, depresja). Istnieje też poinfekcyjna postać zespołu jelita drażliwego, która ujawnia się kilka miesięcy po przebyciu zakażenia jelitowego, będącego przeważnie skutkiem zatrucia pokarmowego.

Zespół jelita drażliwego

Jak można rozwiązać ten problem

Ponieważ zespół jelita drażliwego nie posiada jednej, organicznej przyczyny, jego leczenie skupia się na opanowaniu uciążliwych dla pacjenta objawów. Podawane są zioła, prebiotyki, probiotyki i postbiotyki, których zadaniem jest zmniejszenie wrażliwości jelita na bodźce. Skuteczne jest też podawanie preparatów regulujących tonus i perystaltykę jelit. Kontrolujemy równowagę flory bakteryjnej jelit a tym samym charakterystyczne objawy – gazy i wzdęcia. Istotne jest również dobranie odpowiedniej diety, aby wyeliminować produkty spożywcze mające działanie drażniące na ścianę jelit. Korzystne działanie mają również niektóre suplementy diety wzmacniające holistycznie organizm.

Gdzie nas znaleźć

ul. Wodociągowa 3 lok. 22
87-100 Toruń

Czas

Poniedziałek – Piątek:
9.00 – 18.00

Opinie naszych pacjentów

Marta

31 lat

pracownik korporacji

Objawy jelitowe towarzyszyły mi już od kilku lat. Nasilały się przy okresach większej presji w pracy, podróży czy wydarzeń firmowych, kiedy pozwalałam sobie na mniejszą kontrolę tego, co jadłam. Często bolał mnie brzuch, musiałam chodzić do toalety, miałam wzdęcia i gazy. Cały czas miałam świadomość, że coś jest nie tak. W Medicum uzyskałam konkretne porady dotyczące mojej diety i stylu życia. Otrzymałam preparaty które uregulowały mi pracę jelit. Towarzyszący mi ból brzucha już prawie się nie pojawia. Teraz dużo lepiej rozumiem swój organizm i czuję się dobrze.

Jacek

34 lata

właściciel firmy spedycyjnej

Dwa lata temu podczas zagranicznej podróży przeszedłem ciężkie zakażenie jelitowe, które trwało ponad dwa tygodnie. Po powrocie do Polski dolegliwości nie ustępiły jednak w pełni. Codziennie miałem biegunkę, nie trawiłem dobrze jedzenia, miałem uczucie pełności w żołądku, pieczenia, przelewania. Byłem leczony wieloma antybiotykami, jednak mój stan się nie poprawił. Trafiłem do doktora Sierockiego nie licząc na wiele, nie miałem nic do stracenia. Doktor zaproponował mi leczenie od razu zaznaczając, że efekty nie będą widoczne od razu. Po pół roku czuję się niemal jak przed chorobą. Cieszę się, że tu trafiłem.

Zbyszek

55 lat

pracownik firmy budowlanej

Nigdy nie odżywiałem się najlepiej. Jem nieregularnie, często zimne jedzenie. Piję dużo kawy, a po pracy często coś mocniejszego. Nie było problemu dopóki nie zaczął mnie codziennie mocno boleć brzuch. Czułem pieczenie, zgagę, cofanie, długo przesiadywałem w toalecie. Brałem leki które przepisał mi lekarz na nadkwasotę ale nic nie pomagały. Doktor Sierocki zbadał mnie i dał mi konkretne rady dotyczące mojej diety. Dostałem też zioła i leki w płynie. Po kilku miesiącach leczenia widzę dużą poprawę. Nauczyłem się dbać o siebie i czuję się lepiej.

Cennik

Konsultacja lekarska (pierwsza wizyta) 170 zł
Konsultacja lekarska (kolejna wizyta) 120 zł

Zapytaj specjalistów
o zespół jelita drażliwego

Akceptuję politykę prywatności oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i kontaktowych przesłanych za pomocą powyższego formularza kontaktowego przez Medicum z siedzibą w Toruniu, Wodociągowa 3 lok. 22.

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Medicum ul. Wodociągowa 3 lok. 22 | 87-100 Toruń) jedynie do kontaktu ze mną.
Zostaw numer
oddzwonimy!