icon Pon. - Pt.:
9.00 - 18.00
icon ul. Wodociągowa 3 lok. 22
87-100 Toruń
Zespół przewlekłego zmęczenia2019-02-04T09:25:13+01:00

Zespół przewlekłego zmęczenia

Umów się na wizytę

Akceptuję politykę prywatności oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i kontaktowych przesłanych za pomocą powyższego formularza kontaktowego przez Medicum z siedzibą w Toruniu, Wodociągowa 3 lok. 22.

Pierwsza
konsultacja

już od 170zł

Kolejna

120zł

Czym jest zespół przewlekłego zmęczenia?

Jeśli towarzyszy nam zmęczenie, które utrzymuje się co najmniej 6 miesięcy i dominuje nad innymi objawami to możemy mieć do czynienia z zespołem przewlekłego zmęczenia (CFS- Chronic Fatique Syndrom). Pacjenci często skarżą się na:

 • brak ustąpienia zmęczenia po odpoczynku,
 • problemy z koncentracją, zapamiętywaniem,
 • kłopoty ze snem,
 • wędrujące bóle mięśniowo-stawowe (bez cech zapalenia).

Mogą się również pojawić bóle gardła i bolesne powiększenie węzłów chłonnych.

Częste są dolegliwości ze strony układu pokarmowego (zaburzenia odżywiania, wzdęcia, biegunki, zaparcia), ale też stany podgorączkowe, znaczny spadek libido i alergie.

Kogo dotyka?

Zespół przewlekłego zmęczenia dotyka najczęściej ludzi aktywnych zawodowo, między 20 a 45 rokiem życia. W wywiadzie zbieranym od osób z tego typu dolegliwościami powtarzają się wspólne elementy:

 • ambitne i stresujące życie pod nieustanną presją,
 • rodzice z licznymi dolegliwościami zdrowotnymi,
 • występowanie nietolerancji pokarmowych,
 • choroby tarczycy,
 • w okresie dzieciństwa liczne infekcje leczone antybiotykami i sterydami,
 • uczucie zimna w ciele,
 • kłopoty z  zajściem w ciążę,
 • wycieńczenie po porodzie.
Kogo Dotyka

Czym jest spowodowane?

Badaczom nie udało się określić jednoznacznej przyczyny występowania CFS. Najczęściej do rozwinięcia zespołu przewleklego zmęczenia dochodzi po czasie intensywnej eksploatacji organizmu, który prowadzi do obniżenia odporności oraz zmniejszenia zdolności adaptacyjnych pacjenta. Osłabiony pacjent jest bardziej podatny na czynniki wyzwalające, którymi najczęściej są infekcje, zwłaszcza wirusowe (cytomegalowirus, herpes simplex, wirus Ebsteina-Barr, HPV, chlamydie). Mogą nimi również być ciąża i poród, uraz czy inwazyjne procedury medyczne.

Jak można rozwiązać ten problem

Jak leczyć?

Diagnozę zespołu  CFS powinien zawsze poprzedzić szereg badań pod kątem innych poważnych schorzeń. Bezwzględnie należy wykluczyć  choroby nowotworowe, niedoczynność tarczycy, cukrzycę, anemię, WZW typu C, niewydolność nerek, POCHP, bezdech senny, niskie ciśnienie krwi (poniżej 90/60mm HG).

Pomoc osobom z zespołem przewlekłego zmęczenia musi obejmować szereg działań w zakresie:

 • ustalenia optymalnej diety z eleminacją szkodliwych produktów,
 • przeprowadzenia sanacji jelit,
 • usprawnienia układu trawiennego, szczególnie funkcji wątroby i trzustki,
 • uzupełnienia niedoborów minerałów i witamin (pacjenci z CFS często odnoszą zauważalne korzyści z suplementacji związkami bioaktywnymi),
 • pobudzenia mechanizmów detoksykujących wewnątrzkomórkowych i narządowych,
 • normalizacji układu immunologicznego poprzez stosowanie immunomodulatorów.

Gdzie nas znaleźć

ul. Wodociągowa 3 lok. 22
87-100 Toruń

Czas

Poniedziałek – Piątek:
9.00 – 18.00

Opinie naszych pacjentów

Paweł

lat 28

specjalista IT

Doktor Sierocki to świetny specjalista, z ogromną wiedzą z medycyny naturalnej i ludzkim podejściu do pacjenta. Zanim trafiłem do Medicum szukałem porady u wielu lekarzy i każdy z nich bagatelizował moje objawy. Niektórzy odsyłali mnie do psychiatry uważając że moje problemy są wyolbrzymione. Dopiero w Medicum Doktor Sierocki zrozumiał problem, z którym się borykam i postawił mi trafną diagnozę – zespół przewlekłego zmęczenia. Leczenie było skuteczne, dziękuję Doktorze!

Joanna

lat 43

właściciel firmy

Prowadzę firmę usługową, która sezonowo musi radzić sobie ze zwiększonym napływem klientów. W takim czasie nie mogę pozwolić sobie na niedyspozycję i pracuję bardzo dużo. Po takich okresach wytężonego wysiłku często czułam się wyczerpana, miałam problemy by rano zwlec się z łóżka. Po pewnym czasie zmęczenie towarzyszyło mi już cały czas. Długo szukałam pomocy u lekarzy i w internecie, leczyłam się też sama ale mało skutecznie. Do wizyty w Medicum zachęciła mnie koleżanka z pracy, która kiedyś uzyskała tu pomoc. Teraz i ja polecam bo mogę pracować ile jest to konieczne i czuję się dobrze.

Michał

45 lat

handlowiec

Jestem świadomym swojego zdrowia pacjentem, sam szukam odpowiednich dla mnie naturalnych form leczenia i poprawy mojego stanu zdrowia. Cierpię na kilka chorób przewlekłych, które leczę również konwencjonalnie, ale lekarze nie byli w stanie pomóc mi w kilku uciążliwych dla mnie kwestiach. Tymczasem jestem sporo w ruchu a parę razy choroba spowodowała, że musiałem odwołać swoje umówione spotkania. Mój szef podpowiedział mi gdzie szukać pomocy. Trafiona suplementacja i leczenie przeciwwirusowe postawiły mnie na nogi.

Cennik

Konsultacja lekarska (pierwsza wizyta) 170 zł
Konsultacja lekarska (kolejna wizyta) 120 zł

Zapytaj specjalistów
o zespół przewlekłego zmęczenia

Akceptuję politykę prywatności oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i kontaktowych przesłanych za pomocą powyższego formularza kontaktowego przez Medicum z siedzibą w Toruniu, Wodociągowa 3 lok. 22.

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Medicum ul. Wodociągowa 3 lok. 22 | 87-100 Toruń) jedynie do kontaktu ze mną.
Zostaw numer
oddzwonimy!